TT Ads

 Zeytin Nasıl Kurulur?

Zeytin nasıl yapılır? Bu soru yıllar önce benim için gerçekten cevabı çok zor olan bir soruydu. Çünkü bence zeytin yapmak ancak bu işin uzmanlarınca yapılırdı. Yanıldığımı  ilk defa zeytin kurduğumda anladım. Zeytin kurarken pekçok yöntem kullanılmaktadır. Şimdi size zeytin nasıl kurulur? nezihece tarif edeceğim.

Zeytinleri  gazlı içeceklerin pet şişelerine  kurmamız gerekmektedir. Benim vereceğim ölçü,  2,5 litrelik pet şişe için malzeme listesi olacaktır.Zeytinin kurulma ve olgunlaşma süresi takriben üç ayı bulmaktadır.

Malzemeler:

  • 2.5 litrelik gazlı içecek pet şişesi
  • 1yada 2 adet cam kavanoz
  • 1,5 kg Zeytin
  • 1 çay bardağı sızma zeytin yağı
  • 1 çay bardağı salamura tuz
  • Yarım çay bardağı sirke
  • Ayrıca yarım çay bardağı salamura tuz

 

Ekim sonu kasım ayı civarı temin edeceğiniz siyah zeytinlerin tazesini pazardan satın aldıktan sonra güzelce bol suyla yıkayalım. Temizlenmiş yıkanmış zeytinleri daha önce hazırlamış olduğumuz gazlı içecek şişesine dolduralım. Bu zeytinleri şişeye doldururken ara ara şişeyi sallamak suretiyle iyice yerleşmesini sağlayalım. Ayrı bir yerde derin bir kabın içine  gerekli olan salamura tuzu, sızma zeytin yağını, ve yarım çay bardağı sirkeyi (ben üzüm sirkesi kullandım arzu ederseniz elma sirkeside kullanılabilir.) karıştıralım. İyice karıştırdığımız malzemeleri, zeytinleri doldurduğumuz pet şişeye yavaş ve dikkatlice dökelim. Bu dökme işi biraz zahmetli ve zor olduğu için huni kullanabilirsiniz. Kapağını sıkıca kapatarak şişeyi kuvvetlice çalkalayalım.çakaladığımız zeutin şişesini yan yatırarak 15 gün boyunca günde birkaç kez yuvarlamak suretiyle çalkalamaya devam etmeliyiz. 15 günlük çalkalama süresi bittikten sonra 2 ay bu şekilde yanyatık bir vaziyette bekleteceğiz. 2 aylık sürenin sonunda, zeytin şişesinin içinde biriken gazı kapağını aralamak suretiyle çıkartacağız. Artık zeytinin tamam  olmasının son bir ayına girmiş bulunmaktayız. Bu son ay, zeytin şişesinin birkaç kez daha kapağını açarak gazını çıkartmalıyız.

Artık 3. ayın sonuna geldiğimizde, zeytin şişesinin içinde biriken suyu boşaltarak, şişenin içine ya, en az bir gece dinlendirilmiş musluksuyunu yada hazır içme suyunu dolduralım. Zeytin şişesini bir gece beklettikten sonra suyunu boşaltalım. Şişeyi keserek zeytinleri cam kavanoza aktaracağız .yanlız bunu bir sıra zeytin bir sıra tuz olacak şekilde yerleştireceğiz.Daha önceden ayırdığımız yarım çay bardağı salamura tuzla bunun için kullanılacak. Bu şekilde hazırlanmış cam kavanozadaki zeytininz artık kahvaltı sofralarında yerini almaya hazır.

 

Afiyet olsun..

 

Not: Yemeye başladığınız zeytininizde acılık var ise, su doldurup bir gece beklettiğimiz ve sonra boşalttığımız işlemin sayısını artırmalısınız. Günlük suyunu değiştirerek bu işlemi bir hafta daha sürdürebilirsiniz.

 

 

TT Ads

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lütfen Cevaplayınız *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>