TT Ads

Bugün size mısır nasıl patlatılır ve mısır patlatmanın püf noktaları hakkında bir yazı hazırladım. Bilindiği üzere patlamış mısır yapmanın birçok usulü bulunmaktadır. Fakat benim anlatacağım tarif, en lezzetli şekilde mısır nasıl patlatılır sorusunun tamda cevabı olacak nitelikte olan eski usuldür.

Popcorn olarak da bilinen patlamış mısır herkesin çok sevdiği masum bir atıştırmalıktır. İsmini nasıl telaffuz edersek edelim herkesin bir patlamış mısır yapma yöntemi vardır.

Şimdi size Nezihece mısır nasıl patlatılır, ayrıntılı bir şekilde anlatacağım. Haydi Başlayalım;

6 kişilik için

Gerekli Malzemeler:

 • 250 gr taze cin mısırı
 • 3 çorba kaşığı sıvı yağ
 • 1 çay kaşığı tuz

Kullanılacak Kaplar:

 • Geniş, derin, kapaklı, tercihen teflon tencere
 • Tutacak
 • Kepçe

Patlamış Mısır Tarifi:

Hazırladığımız teflon tencereye önce sıvı yağı ve tuzu ardından cin mısırını ekleyelim. Kepçe yardımı ile iyice karıştırıp, tüm mısırların yağ ile buluştuğundan emin olduktan sonra, ocağın üzerine ateşe koyalım. Tencere kapağını kapatmadan önce ateşin üzerinde mısırlar ısınıncaya kadar karıştıralım. Yağın ısınma sesi geldiğinde ise artık kapak kapatılarak tutacaklar yardımı ile tencereyi ara ara sallamak suretiyle  karıştırmaya devam edelim. Patlamaya başlayan mısırların patlama sesi azaldığında, ocak ateşini kısalım. Bir müddet daha bu patlama seslerini takip ederek, yine tencereyi sallamaya devam edelim. Bir kaç dakika içinde kalan mısırlarda patlamış olacağından ateşi kapatalım.

Mis gibi patlamış mısırları servis tabaklarında sunalım.

Afiyet olsun…

 

 

TT Ads

One comment

 • kamil taş
  kamil taş
  Reply

  çok güzel olmuş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lütfen Cevaplayınız *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>