TT Ads

Islak Kek Tarifi

Bugün size en sevdiğim ıslak kekin tarifini vereceğim.Benim tarifimde katı yağ bulunmadığı için  en hafif ve bir okadar da lezzetli  ıslak kek tarifi’dir. Çocukların da çok severek yiyeceği en güzel ve yapımı en kolay ıslak kek nasıl yapılır, detayları ile anlatayım.

Islak Kek Tarifi için Malzemeler

  • 4 Adet Yumurta
  • 1,5 Su Bardağı Şeker
  • 1 Su Bardağı Süt
  • 1 Su Bardağı Sıvı Yağ
  • 1 Paket Kakao
  • 3 Bardak Un
  • 1 Paket Vanilya
  • 1 Paket Kabartma Tozu

Islak Kekin Hazırlanışı

Islak kek tarifi yapımına başlamadan önemli bir püf noktasına değinmek istiyorum. Özellikle yumurtalar ve süt  olmak üzere , tüm ıslak kek malzemeleri buzdolabından en az yarım saat önce dışarı çıkartılıp , oda sıcaklığına gelmesi sağlanmalı.

Islak kek tarifini hazırlamaya başlarken ilk yapacağımız iş fırını 180 dereceye ayarlamak olmalı ki, tepsiye ıslak keki döktüğümüzde hemen fırına verebilelim.

Öncelikle 4 adet yumurta ve 1,5 su bardağı şekeri iyice çırpalım  şeker içinde erimeli ve beyaz bir köpük oluşmalı. Yumurta ve şekerin iyice karıştığından emin olduktan sonra, 1 su bardağı süt, 1 su bardağı sıvı yağ ve kakaoyu da bu karışıma ekleyerek, 3 dakika daha çırpalım. Çırpma işlemi bittikten sonra hazırlamış olduğumuz bu karışımdan bir su bardağı ayırarak, kek piştikten sonra üzerine dökmek için bekletelim.Geri kalan ıslak kek malzemeleri, yani 3 su bardağı un, 1 paket vanilya ve 1 paket kabartma tozunu ayrı bir kapta karıştıralım. Şimdi vanilya ve kabartma tozu ile karıştırdığımız unu, ince bir elekten eleyerek hazırladığımız karışımın içine ekleyelim. Un ile malzemenin iyice karışması için 3 dakika kadar daha çırptıktan sonra, artık ıslak kek pişmeye hazır hale gelecektir. Pişireceğimiz kalıbı tercihen tereyağ ile yağladıktan sonra, hazırladığımız kek hamurunu kalıba dökelim ve 180 derece ısınmış olan fırında, 25-30 dakika kadar pişirelim.

ıslak kek tarifi
ıslak kek tarifi

Islak kekin pişmesi esnasında küçük bir püf noktası daha olacak. Fırının camından bakarak ortasında dengesiz bir kabarma söz konusu olursa , avuç içi ile hafifçe vurmak suretiyle düz olarak pişmesi sağlanmalıdır.

Keki fırından almadan önce bir kürdanı keke batırarak, iyice piştiğinden emin olalım. Eğer kürdana hamur bulaşmıyor ise kekimiz gerektiği kadar pişmiştir ve artık fırından alabiliriz. Islak kek tarifi yapılırken dikkat etmemiz gereken en önemli şey, kekimizi fırından aldıktan hemen sonra karışımın üzerine dökülmesi olacaktır. Aksi halde kekimiz biraz soğur ve karışımı üzerine dökersek, ıslak kekimiz yumurta kokacağından istediğimiz sonucu alamayız.

Bu yüzden kekimiz fırından çıkar çıkmaz hemen arzu ettiğiniz ölçüde dilimler halinde keselim ve ayırdığımız karışımı vakit kaybetmeden, her yerine eşit gelecek şekilde üzerine dökelim. Islak kekimiz yarım saat bekledikten sonra servise hazır hale gelecektir. Servis yapmadan önce, üzerini hindistan cevizi yahut çam fıstığı dökerek süsleyebilirsiniz. Nezihece ıslak kek nasıl yapılır detayları ile anlattım, Afiyet olsun.

Diğer yemek tarifleri için buraya tıklayın!

TT Ads

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lütfen Cevaplayınız *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>