TT Ads

İncir uyutması çok güzel ve beğenilen bir tatıdır.Bir çok uyutma şekli vardır.Bugun size Nezihece İncir Uyutmasını tarif edeceğim.

Malzemeler:

  • 2.5 su bardağı süt
  • 8/10 adet incir
  • Sıcak su

Hazırlanışı:

İlk önce güzelce yıkadığımız incirleri sıcak su içinde  bir saat kadar bekletelim. Yumuşadığından emin olduğumuz incirleri kesme tahtası üzerinde, minik küpler oluşturarak doğrayalım. Bu minik küp şekilli incirkleri bir kaba alalım. İkibuçuk su bardağı  sütü tencereye koyup ısıtalım.Yoğurt mayalama sıcaklığına ulaşınca, altını kapatalım. ısıtılmış sütten kepçeyle alarak, minik küpler halinfde  doğranmış incirlerin üzerine konulup tahta kaşıkla iyice ezilir. yada blendırla çekilebilir fakat tamamen ezilmemeli taneleri parça parça kalacak şekilde çekilip, tencereye aktarılır. Tahta kepçeyle bir tur karıştırılıp kaselere pay edilir.Kaplar mayalanabilmesi için ılık kallörifer peteği üzerine dizilir. Yada oda sıcaklığında üzerine çay tabağı kapatılıp,  ısıtılmış temiz bi,r bezle sarılarak ta olabilir; iki saat uyutulur.yani mayalanır 2 saatin dolmasıyla uyandırılır yani üzeri açılır ve 2-3 saat buzdolabında dinlendirilir.

Üzeri için ceviz, nar, fıstık gibi malzemelerele süsleme yapabilirsiniz.

Artık servise hazır.

Afiyet Olsun….

 

 

 

 

 

 

 

TT Ads

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lütfen Cevaplayınız *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>