Yeterli Miktarda Su İçmeyince Vücudunuzda oluşması Muhtemel 10 Problem

Sağlıklı yaşam için vücudumuzla  ilgili günlük yapmamız gereken bazı şeyler vardır. Doğru beslenmek, egzersiz yapmak, düzenli uyumak ve yeterli miktarda su içmek gibi. Her yetişkin birey günde en az 2 litre su içmelidir. Yapılan araştırmalar, en az  2 litre su içen kişilerin içmeyenlere oranla daha sağlıklı olduğunu göstermektedir.yeterli miktarda su içmeyen bireylerin vücudunda bir takım problemler oluşma ihtimali vardır. Bu problemlerin en belirgin olanlarını nezihece madde madde  sıralayalım.

1. Migren

 

Büyük bir kısmının sebebinin susuzluk olduğu bilinen migren ağrılarının oluşmaması ve migren ataklarının tutmaması için yeterli miktarda su içilmelidir. Vücut ısısı susuzluktan artar ve bu da damarların genişlemesine neden olur.Migren ataklarının ve baş ağrısının başlamasına genişleyen damarlar neden olur. Migren ataklarını  hayatımızdan çıkarmak istiyorsak öncelikle yeterli miktarda su içmeye özen  göstermeliyiz. Bir bardak soğuk su içmek, eğer başağrısı başlangıç aşamasında ise vücut ısısını düşüreceği için ağrısının azalmasına yardımcı olacaktır.

 

2. Yüksek Kolesterol ve

Kalp Problemleri

İnsan vücudunda yüksek miktarda kolesterol üretilme sebeplerinden birisidir susuzluk.Susuz kalan  hücrelerdeki suyun çekilmemesi için savunma mekanizması olarak kollesterol miktarını artırır. Kandaki kolesterol miktarının yüksek bulunması ise ciddi hastalıklara yol açabilir. Kalp tüm dolaşım sistemini yöneten organ olarak %80 i su içermektedir. Kalp sağlığının devamı ve doğru çalışmasının sürekliliği için, yeterli miktarda su içmeliyiz. Birbirini tetikleyen olumsuz olayların vücutta  gerçekleşmesini engellemek elinizde.  Kalp damar ve hücre sağlığınız için yeterli miktarda su için.

3. Saç Dökülmesi

 

Saçların solgunlaşması, daha kırılgan ve dökülmeye meyilli olmasının nedenlerinden biri,  gün içerisinde yeterli miktarda  su içmemektendir. Kafa derisinin kuruyarak kepeklenmesinin ise sebeplerinin başında yeterli miktarda su içmemek gelmektedir. Sağlıklı ve dökülmeyen saçlara sahip olmak için her gün yeterince su içtiğinizden emin olmalısınız.

 

4.Ciltte, Yağlanma

Kuruluk ve Kırışıklıklar

Herkesin sıklıkla düştüğü hataların başında yağlı cildin nemlendirici kreme ihtiyaç duymadığını düşünmek gelir. Bu aslında tamamen yanlıştır. Cildin yağ üretme sebebi, yeterince nemlendirilmediği içindir.Dışarıdan cilde sürülen nemlendirici kremlerin biraz etkisi olsada, asıl olan su  içmektir. İhtiyacı olan nemi içerden alan cilt,  yağ üretimini azalatır. Temiz, yağsız canlı bir cilde sahip olmanın yolu yeterli miktarda su içmektir.

 

Yeterince su içilmediğinde ciltteki hücrelerin yapısı bozulmaya başlar. önce cilt kuruluğu ve pul pul dökülme ile ortaya çıkar, ilerledikçe kırışıklık gibi onarılamaz cilt problemlerine neden olabilir. Bol bol su tüketmek yaşlanma belirtilerini daha ileri bir zamana erteleyebililecek bir etken olabilir. Nemlendirici kremleri cilde sürmek  sadece belli bir deri katmanına kadar ulaşmasını sağlayabilir. Cildin ihtiyacı plan suyu karşılamak için yeterli miktarda su içmek gerektiğini ve hücrelerinizin suya ihtiyacı olduğunu unutmamalıdır.

 

5. Hazımsızlık, Kabızlık

Su sindirim sisteminde büyük bir rol oynar. Yeterince su içmezseniz sindirimin başladığı ilk yer olan ağızda yeterince tükürük salgılanamaz ve besinler düzgün bir şekilde sindirilemez. Ayrıca midede sindirim yapabilmek için gerekli olan salgılar da su olmadan salgılanamayacağı için yedikleriniz uzun süre midenizde kalacak ve sizi rahatsız edecektir.

Yeterince su alamayan sindirim sisteminiz çok daha yavaş çalışmaya başlayacağı için kabız olma ihtimaliniz yüksektir. Sadece gün içerisinde içtiğiniz su miktarını arttırarak kabız olmaktan kurtulabilirsiniz.

 

6. Tansiyon ve Enerji Kaybı

Susuzluğun sebep olduğu ciddi problemlerden biri de hipertansiyondur. Vücut  toksinlerine ve hücrelerde oluşan diğer atıkların uzaklaştırılamamış olması, kan basıncını artıracaktır. Özellikle tansiyon hastaları için tehlikeli bir durum oluşacaktır.. Bu sebepten tansiyonla ilgili sağlık sorunu yaşayanlar, günlük içtikleri su miktarına son derece dikkat etmeleri gerekmektedir.

Su, İnsan vücudunun en önemli yakıtıdır. Yani yeterli miktarda  su içmediğimiz zaman çalışmayan bir mekanizmaya sahip oluyoruz.. Vücuttaki %1’lik bir su azalması, %10 enerji kaybına yol açmaktadır. Eğer vücudunuzda yeterince su yoksa, ağır işlerde çalışıp, spor yapmaya devam ederseniz, vücudunuz bunu reddeder ve en iyi ihtimalle bayılırsınız.

 

 

7.Obezite

 

 

Obeziteyi  ve aşırı kilo almayı tetikleyen etken, vücuttaki toksin ve diğer atık maddelerin yeterli su olmadığından vücuttan atılamayarak metabolizmanın düzenli calışarak yağ yakmasını engellemesinden kaynaklanır Bu sebeple kilo almayı engellemek için her gün en az 2 litre su içimelidir. Su sayesinde hızlı çalışmaya başlayan metabolizma yağ yakmayı hızlandırabilir. Kilo vermeyi hedefleyenler  bu şekilde daha kolay kilo verebilir. Not:Bir bardak suyu mideniz açlıktan kazındığında içerseniz, bir süreliğine daha kendinizi tok hissedebilirsiniz.

 

8. Böbrek Problemleri

 

Böbreklerin düzenli  ve düzgün çalışması için yeterince su içilmesi gerekmektedir. Böbreklerde sırf yeterli su içilmediği için dahi ağrı oluşabilmektedir. Ciddi böbrek rahatsızlıkları yaşamamak için düzenli olarak su içmeye devam edilmelidir.

9.Anne Sütünde Azalma

 

Anne sütünü artıran en önemli etkenin su olduğunu tüm emziren anneler bilmelidir. Yeterli miktarda su içmeyen annelerin sütleri daha az gelmeye başlar. Bu nedenle sütünün azaldığını farkeden anneler, daha fazla su tüketmeye özen göstermelidirler.

 

10. Eklem Rahatsızlıkları ve

Kas Krampları

Su eklemler için  son derece elzemdir. Kıkırdak doku hareketi sağlayan  yapısını yüksek oranda sudan temin etmektedir.Eklemlerimizin sıkıntı vermeden hareket etmesini sağlamk için suya ihtiyacı vardır.Gün içerisinde yeterli su tüketilmez ise , eklem rahatsızlıkları ortaya çıkar. Eklemlerin birbirlerine sürtünmesi sonucu  zamanla yırtılabilir ve ciddi rahatsızlıklara yol açabilir.

 

Kasın daha elastik olmasını, yapısını etkileyen  su sağlamaktadır.Gün içerisinde yeterli miktarda su içmiyorsanız, kaslar kasılılma işleminden sonra açılmakta zorluk çekebilir.Bunun sonucu ağrılı kramplar yaşayabilirsiniz. Özellikle spor yapanların yeterli miktarda su içtiklerinde  emin olmaları gerekmektedir.

 

 

10 Madde halinde  toparlamaya çalıştığımız yeterince su içmemenin vücuda vereceği muhtemel problemleri nezihece sıraladım. Susuzluk hissi gelerek su içmeyi beklemeyelim, sağlıklı kalabilmek için mutlaka düzenli olarak  su içelim.