Safranbolu nerede? sorusunun tam cevabı coğrafik olarak şöyledir. Türkiye’nin kuzeyinde, Karadeniz Bölgesinde bulunan Karabük ilinin sınırları içerisinde bir ilçesidir. Safranbolu’nun etrafında  Karabük’ün ilçelerinden doğusunda Eflani, batısında Yenice, güneyinde Merkez ve Ovacık ilçeleriyle birlikte güneydoğusunda Kastamonu’nun Araç ve kuzeyde de Bartının Ulus ilçeleriyle sınır komşusudur. Karabük şehir merkezine 8 kilometre uzaklıktadır.

Safranbolu hakkında  ve Safranbolu Evlerinin güzelliği hakkında birçok şey duydum. Gezmeyi seven biri olarak ben, her zaman Safranbolu ilçesini ve Safranbolu Evlerini gezip görmek istedim. Ve bir haziran günü nasip oldu, yolumuz düştü,  biz bu harika atmosferin içinde bulduk kendimizi.Safranboluya nasıl gidilir diye merak edenlere hemen anlatacağım. Karabük’ün ilçelerinden olan Safranbolu ulaşımı oldukça kolay bir yerde. Karabük’ten Kastamonu’ya giderken hemen yol üzerinde.

İstanbuldan yapılan günü birlik turlar bu tarihi mekanı gezip görmeniz çin oldukça ideal.

Safranbolu hakkında  anlatacaklarım  nezihece yaşadıklarımdan ibarettir. Açık ve sıcak bir haziran günüydü hatırlıyorum. Arabadan inmeyi iple çekiyorduk. İstanbuldan yola çıkalı bir kaç saat olmuştu. Molayı Safranboluda verip hemde gezmeyi planladğımız için oldukça heyecanlıydık..Aracı park ettikten sonra, Safranbolu çarşısında gezmeye başladık. Epeyce bir alış veriş yaptıktan sonra, harika Safranbolu Evlerinden birinin kocaman kapısından içeri girdik. Büyükçe bir avluya açılan kapının yanlarından koridor şeklinde  dönen ve odalara ulaşmayı sağlayan  ahşap trabzanlı bölmelerden merdivenle ikinci kata çıkılabilen Safranbolu Evinin odaları görülmeye değer.

En meşuru olan Kaymakamlar Müze Evini gezmek için buradan ayrıldık. Kaymakamılar Müze evinde , eski dönem kıyafetler giydirilmiş mankenlerle odalarda eski zamanlardaki yaşantılar canlandırılmak istenmiş. Bu gezinti sizi  duygusal olarak tarihi bir seyahat gezisi hissi vermektedir.

Her gezdiğiniz Safranbolu Evlinde faklı tarihi bir alet ve eserle karşılaşıyorsunuz bu çok heyecan verici. Örneğin kimbilir kaç senelik bilmem bir yangın söndürme tulumbası, yine aynı şekilde ayakkabı imaltıyla ilgili aletler, yün eğirmek için kullanılan çıkrıklar, vesaire  bir çok tarih kokulu eşyalar.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Safranbolu Hakkında bilinmesi gereken en önemli şeylerden biriside, burada sadece turist gibi gezerek bir yer görmüş olmak değil de, tarihin  sayfaları arasında bir gün yaşayarak geçirdiğinizi hissedeceğiniz otantik bir mekan olduğudur. Bunun canlı örneği Safranbolu Saat Kulesidir.Safranbolu Saat Kulesi ziyaretimizde  kırk yıllık tarihi canlı anlatan İsmail amcayla tanışmış olmak ve kendisinden dinlemek unutulmaz anlardan olup gerçekten çok etkileyicidi.

Nezihece anlatmaya çalıştığım Safranbolu ve Safranbolu Evlerini en yakın zamanda ziyaret etmenizdir. Ben öyle yapmayı planlıyorum.

İyi gezmeler.