Piyasalarda Dolar Hakkında Yorumlar

 

Son günlerde dolar yorum denildiğinde, hemen olumsuz yorumlarla dolar eleştirilir olmuş ancak gerçek anlamda bir çok ekonomist de özellikle bu dönemde böyle bir yatırım aracı olarak düşünülmesinin kesinlikle yanlış olduğunu söylüyorlar. Gelelim bir başka hususa aslında bir çok kişinin yorumları da altının durumunun doları çok etkilediğini düşünüyor. Ancak, şunu da açık bir dille söylemek gerekiyor.

Dolar yorumları ile ilgili olarak bazen olumlu bazen de olumsuz konuşmalar yapılmaktadır. Şunu bilmelisiniz ki, aslında bu konuda ekonomistler genel anlamda olumsuz yorumlar yapmaktadır. En azından Türkiye piyasası açısından yorumlar bu şekilde olmaktadır.

 

Dolar İle İlgili Yorumlar Olumsuz Mu?

 

Dolar yorum denildiğinde, sizler de bir şeyler duymuşsunuzdur. Sizlere şimdi en geniş noktadaki yorumları aktarmaya çalışacağız. Bu konuda son yıllarda sürekli olarak artış gösteren dolar yine artışına devam etmektedir. Bu konularda özellikle de yatırımcılar bir artış kısmı olduğu kadar bunun yaz aylarının bitişine denk geleceğini söylemektedir. Bunu da nasıl düşünelim anlatalım.

Türkiye’nin dört bir yanında piyasalar ile ilgili olarak sürekli olumsuz yorumlar gelmektedir. Ciddi anlamda kapanan iş yerleri ve kiraya verilememektedir. Bunlar da Türk parasının piyasa çok fazla dolaşamadığını göstermektedir. Ancak, makro ekonomistler dolar yorum yaptıklarında, kesinlikle yanlış bir düşünce içinde olunduğunu beyan etmektedir.

 

Dolar Sizlere Olumlu Yaklaşıyor

Piyasaların içerisinde bulunduğu duruma rağmen, doların olaylara yaklaşımı çok daha farklı olmaktadır. Yani aslında makro ekonomi hakkında bilgi sahibi olmadan dolar yorumlamak gerçekten de ileriye dönük kötü ve ya yanlış sonuçlar verebilmektedir. Bu arada Merkez Bankası çalışmalarında doların yıl sonunda 4 TL olacağı söyleniyordu. Bu da bir yorum elbette ancak, gerçek anlamda düşünüldüğünde, ekim ayında acil bir çıkışa geçerse dolar yorumları konusunda Merkez Bankası tekrar haklı olduğunu ispat etmiş olacaktır.  Bunun için de dikkatli bir şekilde yaklaşmak ve yatırım konusunda çok dikkatli bir şekilde hareket etmek gerekmektedir. Bu arada şunu da açıkça söylemek gerekirse, makro ekonomistler yaz ayları sonrasında, çok ciddi anlamda bir yükseliş çubuğuna girileceğini de göz önünde bulundurmak gerektiğini dile getiriyorlar.