Dolar Ne Zaman Düşecek? Dolara Yatırım Ne Zaman Yapılmalı?

Pek çok yatırımcının merak ettiği konulardan biri olan ‘’Dolar düşer mi?’’ sorusu akılları bulandırmaya devam ediyor. Doların düşmesi ve ya çıkması belirli durumlara bağlı olduğundan dolayı bu alanda yatırım yapacak kişilerin piyasayı takip etmesi ve gündemden de uzak kalmaması gerekiyor. Eğer Forex ve ya diğer yatırım araçlarından birini kullanıyorsanız anlık yatırımlarda doların iniş ve çıkış saatlerine de dikkat etmeniz şart oluyor.

Doların Düşüş Zamanı Nasıl Anlaşılır?

Dolar da piyasa üzerinde bulunan diğer kıymetli maden ya da döviz cinsleri gibi sürekli olarak piyasalara sunulan ve daha sonra piyasa üzerinde kalmadığında da yükselen birimlerden biridir. Yani dolar düşüş yaşadığında pek çok kişi elindeki diğer para birimlerini dolara dönüştürmeyi deneyecektir. Piyasa üzerinde dolar kalmadığında ise doların değeri artacaktır. Ekonomi açısından denge kuralı olarak bilinen bu durum piyasalarda hemen gözünüze çarpabilir. Dolar bir anda yükseliş gösterdiği gibi zaman içerisinde istikrar göstermese bile düşecektir. Bu yüzden dolar düşer mi diye düşünmek yerine doların düşeceği zaman beklenmelidir.

1.Kritik Dönemlerde Doların Durumuna Dikkat Edin!

Siyasi ve ya güncel olaylar doların durumunu etkileyen kriterlerden biridir. Özellikle doların resmi para birimi olarak kullanıldığı ülkelerde yaşanan her türlü siyasi, ekonomik ve güncel olaylar doların yükselmesine ve ya düşmesine neden olabiliyor. Dolar düşer mi sorusunun cevabını almak için mutlaka gündemi takip etmek gerekiyor. Yaşanan her gelişme ya da tartışma doların yükselmesine neden olabiliyor. Bu nedenle kritik denebilecek zamanlarda doların düşmesi değil yükselmesi muhtemel olduğu için yatırım yapılmaması gerekiyor.

2.Enflasyon Oranlarını Takip Edin!

Döviz kurlarındaki her değişim az çok enflasyon ile ilgilidir. Çünkü enflasyon oranları değiştikçe dövizlerde de bir oynama olacaktır. Dolarda enflasyon ile yakından alakalı olduğundan dolayı günlük enflasyona bakmak doların düşüş zamanını bulmaya yardımcı olacaktır. Dolar düşer mi diye düşünmek yerine enflasyon oranlarının yükseldiği zamanlara ve düştüğü zamanlara bakıldığında doların gidişatı anlaşılabilecektir.

3.Ülkenizdeki Gelişmeler Doların Düşüşünü Etkiler!

Sadece başka ülkelerdeki gelişmeler ve yaşanan olaylar değil aynı zamanda sizin ülkenizde yaşanan olaylarda doların düşüşünü etkileyecektir. Dolar düşer mi? Ne zaman düşer? Bu tür soruları ülke gündemini dikkate alarak incelemek daha doğrudur. Mesela ülkede yaşanan siyasi gelişmeler doların yükselmesine neden olacaktır ve yatırım yapılmaması gerekir.