Dolar Kuru Ne Kadar? Günlük Dolar Kuru Nelere Bağlı Olarak Değişir?

Dolar ülkemizde de sıkça yatırımı yapılan para birimlerinden biri olduğu gibi günlük olarak hatta saniyelik oranlarla değişen birimlerden de biri olmaktadır. Yatırım yapacak olan kişilerin mutlaka dolar kuru takibi yaparak gün içerisinde doların ne kadar olduğunu görmesi ve ona göre yatırım işlemi gerçekleştirmesi gerekir. Mesela pazartesi günü 1 dolar 3.50 TL’ye karşılık gelirken, Salı günü 1 dolar 3.60 TL’ye denk gelebilir. Böyle bir durumda pazartesi günü dolara yatırım yapmak daha mantıklıdır. Çünkü dolar pazartesi gün değer kaybetmiştir. Dolar kuru da işte bu takibin yapılabilmesinde yardımcı olan tabloları karşınıza çıkaracak olan ekrandır.

Dolar Kuru Neden Her Gün Değişir?

Para birimleri sürekli olarak değer farklılıklarına uğrarlar. Bu farklılıklar ülkelerde yaşanan ekonomik gelişmeler, siyasi olaylar ya da para birimi ile yapılabilecek alım satım gücüne göre değişmektedir. Mesela aniden yaşanan ekonomik kriz nedeniyle para biriminin alım satım gücü düşeceği için o günkü ve ya o haftaki kuru da değişecektir. Dolar üzerinden örnek vermek gerekirse doların anapara birimi olarak görüldüğü ülkede işsizlik oranının artması ekonomik açıdan sıkıntının göstergesidir. Bu sıkıntı dolara da yansır ve 1 dolar bir hafta önce 3.50 TL’lik bir kura sahipken bir hafta sonra 2.50 TL gibi ani bir düşüşle kur açılışı yapabilir. Bu yüzden gün içerisindeki en ufak değişimler bile dolar kuru üzerinde etkiye sahip olacaktır.

  • Enflasyon Artışının Kurlara Etkisi!

Dolar kuru, enflasyon oranlarına bağlı olarak değişir. Bu nedenle kurlarda yaşanan değişimlerin ayaklarından biri enflasyondur. Doların yükselişi ve ya düşüşü de enflasyonu etkilemektedir. Doğru orantılı olan bu değerleri incelediğinizde kurun neye bağlı olduğunu anlayabilirsiniz. Dolar kurunun yükselmesini enflasyona bağlayabilirsiniz.

  • Sermaye Gücü Kurlara Yansır!

Sermaye gücü denince bir ülkede başarılı atılımlar yapan ve her zaman karlı çıkan işletme sayısının artması anlamına gelmektedir. Yani bir ülkenin kazanç elde etme gücü arttıkça ve başarılı bir ekonomi hayatı oldukça bu dolar kurunu da etkileyecektir.

  • Döviz Girişi Kurları Etkiler!

Ülke sürekli olarak döviz ya da dolar çekebiliyorsa bu durum kurları da etkileyecektir. Eğer bir ülkeye dolar girişi az oluyorsa dolar kuru da yükselecektir. Ülkeye dolar girişi fazla ise doların kuru da düşecektir.