ÇİKOLATA KRİZLERİNE SON VERMEK İÇİN: J’ADORE CHOCOLATİER

Çikolata krizlerini bilen bilir, bir kere aklınıza düştü mü çikolata yerine ne yesem diye düşünmek nafile bir çabadır! Çünkü o çikolata yenmelidir, başka çaresi yoktur. İyi hoş da her yerde yenilmez ki bu çikolata. İşte böyle bir zamanda keşfettiğimiz ve hem dekorasyonu hem de çikolatalarının ve pastalarının güzelliği ile kalbimizi kazanan J’adore Chocolatier, bizce İstanbul’daki en iyi çikolatacılardan birisi. Tatlı krizlerine çözüm olmak adına mekânı biz sizin için test ettik ve anlattık.

Bir yer düşünün, içeri girdiğiniz ilk andan itibaren buram buram çikolata kokusu ile mest oluyorsunuz. Kendinizi Hansel ve Gratel masalındaki gibi çikolatadan evlerin arasında kalmış gibi hissediyorsunuz. Mekânın üst katına çıktığınızda ise küçük ama şirin, güzel müziklerin çaldığı, samimi bir ortam sizi karşılıyor.  Taksim’de İstiklal Caddesi üzerinde Zara’nın çaprazında bir ara sokakta bulunan bu mekân, pasta ve tatlı algınızı tamamen değiştirecek kadar iddialı. Mekân küçük ve çoğu zaman önünde sıra olabiliyor, özellikle de hafta sonu uzun süre beklemek zorunda kalabilirsiniz ancak beklediğinize kesinlikle değecek bundan emin olabilirsiniz. Mekân küçük ama çok şirin: üst kata çıktığınızda taş duvarlar, duvarlara yazılan rastgele yazılar, üzerinde kırmızı-beyaz pötikareli masa örtülerinin serili olduğu küçük masalar ve arkada çalan ‘oldies but goldies’ tarzında hiç eskimeyen şarkılar var…

J’adore’da Ne Yesem: Oh La La Beatrice

J’adore denildiğinde akla gelen ilk tatlı hiç şüphesiz: ‘Oh la la beatrice’. İlk gittiğimizde ‘ne yesem’ diye düşünürken arkadaşın tavsiyesi ile tadına baktığım bu tatlıyı tanımlamak gerekirse; altında kek parçaları üzerinde meyvelerin olduğu ve üzerine de J’adore’un meşhur çikolatasından dökülen tam bir bomba tatlı. Tatlıyı çok sevmeyenler için porsiyonu biraz büyük gelebilir, bu gibi bir durumda iki kişinin paylaşması şiddetle önerilir. Fiyatı son olarak 13,5 TL olan bu tatlı J’adore için ‘ne yesem’ sorusunun ilk cevabı.

Ne Yesem Sorusuna Benim Cevabım: Çikolatalı Pasta

J’adore çoğu kişi için ‘Oh la la Beatrice’ demek olabilir ama benim için kesinlikle çikolatalı pasta demek. İlk yediğim günden itibaren buraya geldiğimde ‘ne yesem’ diye hiç düşünmeden hemen sipariş verdiğim, bazı zamanlar sırf bu pasta için Taksim yollarını arşınladığım doğrudur. Eğer yoğun bir çikolata tadından hoşlanıyorsanız ve pastaların içerisindeki krem şantilerden bıkmış usanmışsanız J’adore Chocolatier’a gidin ve bu pastadan yiyin. Hatta bir tane de benim için yiyinJ Fiyatını merak edenler için hemen ekleyelim, en son gittiğimizde çikolatalı pastanın ücreti 13 TL idi.

Ne Yesem Derdine Çözüm Olacak Kadar Zengin Bir Menü

J’adore Chocolatier’a gittiğinizde sadece çikolatalı pasta yemek zorunda değilsiniz elbet. Tatlı ve içecek menüleri zengin, istenilen her damak tadına uygun bir tatlı ya da içecek rahatlıkla bulunabilir. Özellikle yoğun çikolatadan ve çok tatlı şeylerden hoşlanmayanlar için ‘ne yesem’ sorusunun cevabı bence tiramisu olmalıdır. Hafif ıslak yapısı, içerisindeki kremanın yoğun bir tatta olmaması ve peynir tadının buram buram gelmemesi ile mekânın tiramisusu da bizden geçer not aldı diyebiliriz. Ayrıca fiyat olarak tiramisu da çikolatalı pasta ile aynı fiyatta. Ayrıca J’adore, yine aynı civarlarda hizmet veren bir dondurmacı ile anlaşarak yaz sıcaklarında dondurma seçeneğini de menüsüne eklemiş. Böylece ben J’adore’u merak ediyorum ama tatlı yemek istemiyorum diyenler için kurtarıcı bir alternatif de menüye dâhil olmuş. Dondurmaları bize fiyat olarak biraz pahalı gelse de belki bir kereliğine denenebilir.